DOMEK BEZ POZWOLENIA DO 35m2

Zainteresowanie budownictwem drewnianym jest wysokie i wciąż rośnie. Nowelizacja Prawa Budowlanego z 28 czerwca 2018r wprowadziła zmiany, które w znacznym stopniu ułatwiły budowę, ograniczając uporczywe formalności. Skróciła również do 30dnitermin oczekiwania na odpowiedź – lub jej brak – Wydziału Budownictwa właściwego Starostwa.

Bez nakładów kosztów związanych z zakupem projektu, nadzorem, pozwoleniami, można postawić domek letniskowy o powierzchni 35m2 na działce liczącej minimum 500m2. Do tego również można dobudować (nietrwale związany z budynkiem) taras lub pergolę o powierzchni 25m2. Na terenie ROD możliwe jest powiększenie wymiaru domku o dodatkowe 12m2 w postaci werandy lub ganku, przez co uzyskamy łącznie 47m2.

Przepisy nie precyzują, na jakim podłożu musi być posadowiony domek na zgłoszenie. Może być to płyta fundamentowa albo bloczki betonowe ułożone pod legarami podłogowymi, co jest stabilnym a zarazem bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Chcielibyśmy zaprezentować  Państwu  taki właśnie domek, roboczo zwany „Odlotowem” (stoi niedaleko pasa startowego Lotniska im Wałęsy 😊 ). Liczba merów kwadratowych w ilości 35 może wydawać się niewielka, jednak przy odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza, z  umiejętnym wykorzystaniem światła,  uzyskamy  poczucie znacznie większej przestrzeni. Majestatyczna wysokość całkowita 5mb umożliwia ulokowanie nad łazienką antresoli, na której z łatwością wygospodarujemy kilka miejsc sypialnych oraz garderobę. Domek spełnia więc  wszelkie potrzeby do życia i wygodnego funkcjonowania  małej rodziny.

W naszym Odlotowie  zaczęliśmy od  przedsionka  (2,70m2) , gdzie po obu stronach umieściliśmy ławeczki i wieszaki na ubrania. Po przekroczeniu jego progu wchodzimy do przestronnego  salonu z aneksem kuchennym (27,30m2). W salonie zamontowane są drzwi balkonowe z wyjściem na taras oraz  aż pięć dużych stałych okien sięgających podłogi.  Stwarzają one niesamowite wrażenie przestrzeni, bo to, co jest za oknem, wchodzi niejako do wnętrza; gładka  podłoga salonu łagodnie przechodzi w deskę, którą wyłożony jest spory taras – miejsce fantastycznego wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi w ciepłe dniSalon jest na tyle duży, że  pomieści sporą kanapę narożną  w części wypoczynkowej, jak i część jadalną ze stołem i krzesłami, gdzie można pałaszować smakołyki przyrządzone w przestronnym aneksie kuchennym. Zmieściły się w nim tak niezbędne elementy, jak lodówka, zmywarka, płyta grzewcza oraz  mnóstwo szafek i szuflad na wszelkie utensylia i zastawę stołową.Obok kuchni,  pod antresolą i za kominkiem, dyskretnie ulokowaliśmy sporą  łazienkę (5m2). Jest tu wanna z prysznicem, WC, umywalka, toaletka i podgrzewacz wody.

Dom zbudowany jest w skandynawskim systemie domów drewnianych. Pełni funkcję domu całorocznego i może funkcjonować w najbardziej siarczyste mrozy. Całą konstrukcję wypełnia wełna mineralna; ogrzewanie stanowi kominek (tu: piec typu koza) który z  nadmiarem zaspokoi potrzeby cieplne takiego domku. Dodatkowo zamontowane zostało ogrzewanie elektryczne, które podtrzymuje temperaturę podczas nieobecności lokatorów. Połączone jest do Internetu za pomocą WI-FI, można więc nim zdalnie sterować z każdego miejsca.

Koszt wybudowania prezentowanego modelu domu w wersji „pod klucz” to 150 000zł brutto (bez wyposażenia, armatury, oświetlenia i wykończenia łazienki). Biorąc pod uwagę, co można za taką kwotę kupić na Trójmiejskim rynku nieruchomości, jest to bardzo atrakcyjna cena. Oczywiście domek taki może być wybudowany w dowolnym zakresie, za niższą cenę – wszystko zależy od potrzeb i możliwości Inwestora.

Koszty poszczególnych etapów budowy są następujące:

 1. Prace fundamentowe i podłoga 16 400zł. Zawierają:

–  13 stóp fundamentowych i ułożenie bloczków betonowych

– wykonanie ocieplonej podłogi skrzyniowej (legar 145x45m, OSB 12mm od spodu, folie izolacyjne, wełna Akupłyta 150mm, deska podłogowa sosna skandynawska olejowana)

 1. Ściany zewnętrzne budynku 43 000zł. Zawiera:

– konstrukcję 145x45mm, folię wiatroizolacyjną  oraz deskę elewacyjną typu Diagonal malowaną farbami Flugger na wybrany kolor

– okna: 5 naświetli (okna stałe) 200×80, drzwi balkonowe 200×80, okna: 140x140cm – 1szt, 120x120cm – 1szt, 120x60cm – 1szt, 40x60cm -1szt

– drzwi zewnętrzne wykonane z deski litej, na zawiasach pasowych lub drzwi marketowe do 1500zł

– parapety zewnętrzne, obróbki okien i drzwi

 1. Dach 19 500zł . Zawiera:

– murbelki 120x120mm, krokwie dachowe 145x45mm

– odeskowanie z deski grubości 19mm, membrana dachowa

– blachodachówka Stahlberg, obróbki blacharskie, orynnowanie PCV

 1. Antresola 14 000zł

– belki stropowe klejone 120x120mm, stropopodłoga grubości 28mm olejowana

– schody świerkowe z balustradą oraz balustrada górna

 1. Łazienka 2,70x2m 3600zł

– szkielet 75x45mm wypełniony wełną Akupłyta 50mm, boazeria drewniana od zewnątrz, płyta gk wodoodporna wewnątrz

– drzwi marketowe

OPCJE DODATKOWE:

 1. Ocieplenie ścian i dachu 25 000zł: wełna 150mm Akupłyta, folia paroizolacja, boazeria grubości 14-19mm do wyboru, malowanie, listwy wykończeniowe
 2. Instalacje:

– elektryczna 4 000zł: 40 punktów wraz ze skrzynką, rozdzielnią i bezpiecznikami, bez gniazd i włączników

– wod-kan 2 500zł: rozprowadzenie instalacji wewnątrz, bez podłączenia do kanalizacji lub szamba: umywalka, WC, wanna lub prysznic, bojler, zlewozmywak

 1. Taras z pergolą o powierzchni 12m2 7000zł: konstrukcja, deska tarasowa świerk skandynawski olejowana, schodki zejściowe, balustrada i konstrukcja pergoli
 2. Ganek 3000zł: konstrukcja, podbitka, blachodachówka, obróbki blacharskie
 3. Ogrzewanie 12 000zł: komin systemowy BRATA, płyta gk ognioodporna na ścianie, piec typu „koza” do 4000zł, dwa grzejniki elektryczne do 2000V sterowane zdalnie przez WI-FI.
 4. Panele przesuwne w stylu okiennic, zasłaniające drzwi balkonowe i naświetla 3500zl.

Podane ceny są brutto, zawierają koszty materiału, montażu i transportu w odległości do 30km od siedziby firmy.