DOMEK BEZ POZWOLENIA DO 35m2

Zainteresowanie budownictwem drewnianym jest wysokie i wciąż rośnie. Nowelizacja Prawa Budowlanego z 28 czerwca 2018r wprowadziła zmiany, które w znacznym stopniu ułatwiły budowę, ograniczając uporczywe formalności. Skróciła również do 30dnitermin oczekiwania na odpowiedź – lub jej brak – Wydziału Budownictwa właściwego Starostwa.

Bez nakładów kosztów związanych z zakupem projektu, nadzorem, pozwoleniami, można postawić domek letniskowy o powierzchni 35m2 na działce liczącej minimum 500m2. Do tego również można dobudować (nietrwale związany z budynkiem) taras lub pergolę o powierzchni 25m2. Na terenie ROD możliwe jest powiększenie wymiaru domku o dodatkowe 12m2 w postaci werandy lub ganku, przez co uzyskamy łącznie 47m2.

Przepisy nie precyzują, na jakim podłożu musi być posadowiony domek na zgłoszenie. Może być to płyta fundamentowa albo bloczki betonowe ułożone pod legarami podłogowymi, co jest stabilnym a zarazem bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Chcielibyśmy zaprezentować  Państwu  taki właśnie domek, roboczo zwany „Odlotowem” (stoi niedaleko pasa startowego Lotniska im Wałęsy 😊 ). Liczba merów kwadratowych w ilości 35 może wydawać się niewielka, jednak przy odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza, z  umiejętnym wykorzystaniem światła,  uzyskamy  poczucie znacznie większej przestrzeni. Majestatyczna wysokość całkowita 5mb umożliwia ulokowanie nad łazienką antresoli, na której z łatwością wygospodarujemy kilka miejsc sypialnych oraz garderobę. Domek spełnia więc  wszelkie potrzeby do życia i wygodnego funkcjonowania  małej rodziny.

W naszym Odlotowie  zaczęliśmy od  przedsionka  (2,70m2) , gdzie po obu stronach umieściliśmy ławeczki i wieszaki na ubrania. Po przekroczeniu jego progu wchodzimy do przestronnego  salonu z aneksem kuchennym (27,30m2). W salonie zamontowane są drzwi balkonowe z wyjściem na taras oraz  aż pięć dużych stałych okien sięgających podłogi.  Stwarzają one niesamowite wrażenie przestrzeni, bo to, co jest za oknem, wchodzi niejako do wnętrza; gładka  podłoga salonu łagodnie przechodzi w deskę, którą wyłożony jest spory taras – miejsce fantastycznego wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi w ciepłe dniSalon jest na tyle duży, że  pomieści sporą kanapę narożną  w części wypoczynkowej, jak i część jadalną ze stołem i krzesłami, gdzie można pałaszować smakołyki przyrządzone w przestronnym aneksie kuchennym. Zmieściły się w nim tak niezbędne elementy, jak lodówka, zmywarka, płyta grzewcza oraz  mnóstwo szafek i szuflad na wszelkie utensylia i zastawę stołową.Obok kuchni,  pod antresolą i za kominkiem, dyskretnie ulokowaliśmy sporą  łazienkę (5m2). Jest tu wanna z prysznicem, WC, umywalka, toaletka i podgrzewacz wody.

Dom zbudowany jest w skandynawskim systemie domów drewnianych. Pełni funkcję domu całorocznego i może funkcjonować w najbardziej siarczyste mrozy. Całą konstrukcję wypełnia wełna mineralna; ogrzewanie stanowi kominek (tu: piec typu koza) który z  nadmiarem zaspokoi potrzeby cieplne takiego domku. Dodatkowo zamontowane zostało ogrzewanie elektryczne, które podtrzymuje temperaturę podczas nieobecności lokatorów. Połączone jest do Internetu za pomocą WI-FI, można więc nim zdalnie sterować z każdego miejsca.

Zakres prac jest następujący:

  1. prace fundamentowe: 13 stóp fundamentowych i ułożenie bloczków betonowych wraz z izolacją poziomą
  2. wykonanie ocieplonej podłogi skrzyniowej – konstrukcja z kantówki suchej, struganej 145x45m, od spodu wysuszona komorowo, impregnowana deska grubości 19mm; od wewnątrz folia izolacyjne, wypełnienie wełną Akupłyta 150mm, deska podłogowa sosna skandynawska olejowana lub płyta OSB 19mm plus panel podłogowy w cenie do 50zł/m2 wskazany przez Inwestora. Całkowita grubość podłogi to 20cm.
  3. Ściany zewnętrzne budynku – konstrukcja z kantówki suchej, struganej  145x45mm w rozstawie co 60cm, wypełnienie wełną dobrych parametrów w płytach grubości 150mm; od zewnątrz  membrana wiatroizolacyjna, kontrłata i  deska elewacyjną grubości 19-24mm; od wewnątrz folia paroizolacyjna oraz okładzina drewniana. Całkowita grubość ściany to 20cm.

Posiadamy szeroki wybór desek elewacyjnych oraz okładzin wewnętrznych, z którymi można się zapoznać w zakładce „deski boazeryjne i elewacyjne”  lub w siedzibie firmy.

4. W standardzie okna dwuszybowe PCV Drutex:

–  5 naświetli (okna stałe) 200×80, drzwi balkonowe 200×80, okna: 140x140cm – 1szt (antresola), 120x120cm – 1szt (kuchnia), 120x60cm – 1szt (garderoba), 40x60cm -1szt (łazienka)

– drzwi zewnętrzne metalowe, z dwoma zamkami, do wyboru w cenie  do 1500zł

– parapety wewnętrzne drewniane, obróbki drewniane okien i drzwi od wewnątrz i z zewnątrz

5. Dach –  murbelki z drewna suszonego komorowo 120x120mm, krokwie dachowe 145x45mm;  odeskowanie/nabitka  z deski grubości 19mm, membrana dachowa, kontrłaty i łaty suche, strugane; blachodachówka modułowa lub z arkusza; obróbki blacharskie, orynnowanie PCV. Całkowita grubość dachu to 26-28cm.

6. Poddasze  – konstrukcja z belki suchej 140x140mm, deska deska stropopodłogowa  świerkowa  grubości 40mm; dwie ścianki działowe z drzwiami i wygłuszeniem wełną 50mm (jak w łazience),  wykończone deska boazeryjną ; schody z deski litej świerkowej z balustradą

7. Łazienka – ściany:  szkielet 60x40mm wypełniony wełną Akupłyta 50mm, boazeria drewniana od zewnątrz, od wewnątrz płyta g-k lub boazeria drewniana; na podłodze panel wodoodporny LVT (do wyboru w cenie do 70zł/m2); drzwi marketowe białe.

8. Instalacje:

– elektryczna 40punktów oraz rozdzielnia, bez kontaktów i gniazdek: rozprowadzenie w przewodach ognioodpornych typu  peszel oraz montaż puszek; bez podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.

Istnieje możliwość rozbudowania ilości punktów, każdy dodatkowy płatny w wysokości 100zł (robocizna + materiał).

– wod-kan 5punktów: rozprowadzenie bez armatury oraz bez podłączenia do szamba/kanalizacji oraz głównego przyłącza wody.

  1. Taras

– podłoga: bloczki betonowe, konstrukcja z drewna suszonego, struganego, deska tarasowa  ze świerka skandynawskiego ryflowana obustronnie; schodki z deski litej, balustrada w formie listew poziomych;

– zadaszenie: konstrukcja z kantówki suchej 90x90mm, pokrycie dachu poliwęglanem komorowym 6mm bez orynnowania.

  1. Daszek nad wejściem: konstrukcja z drewna suchego (słupy 90x90mm, krokwie 95x45mm), nabitka z deski grubości 19mm; pokrycie blachodachówką wraz z opierzeniami bez orynnowania.
  2. Panele zewnętrzne przesuwne: dwa panele (konstrukjca 40x60mm + deska elewacyjna grubości 19mm) na prowadnicach i rolkach, z zamknięciem na kłódkę.
  3. Komin systemowy (z gotowych elementów), obłożony od wewnątrz płytą g-k ognioodporną + szpachlowanie i malowanie, od zewnątrz powyżej dachu obłożony blachą. Wentylacja grawitacyjna w kominie oraz w ścianach łazienki i kuchni.
  4. Instalacja grzewcza to podłączony do komina piec typu koza (w cenie do 2500zł – tyle kosztuje nowa w markecie, proponuję Państwu jednak używany piecyk norweski Jotul)

Do malowania używamy preparatów wysokiej jakości firmy Flugger.

Elementy zewnętrzne i wewnętrzne  malujemy lakierobejcą Wood Tex transparentną lub kryjącą; podłogi i taras olejem Flugger Impredur.W prezentowanym domku ściany wewnętrzne pokryte są lakierobejcą bielącą o symbolu U810.

Cena domku w wyżej wymienionym zakresie prac wynosi ok. 210 000zł brutto.

Cenę domku kalkulujemy indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania prac.

Oczywiście wiele prac mogą Państwo wykonać samodzielnie. Możemy wykonać kalkulację na każdy zakres zaawansowania prac.