Drewniane domy coraz częściej pojawiają się na ulicach w naszym kraju. Nic dziwnego! Wyglądają niezwykle efektownie a różnica w kosztach związanych z ich budową a budową domów murowanych, nie jest tak duża.
Coraz wyższe ceny za prąd i składowych koniecznych do normalnego funkcjonowania domu(ogrzewanie, woda, itd.), sprawiają że zaczęto zwracać bardzo dużo uwagi na oszczędności.
Postęp technologii spowodował pojawienie się na rynku takich rozwiązań jak dom pasywny lub dom energooszczędny.
Dom energooszczędny jest ikoną niezwykle wysokiej izolacyjności budynku oraz niskiego współczynnika przenikną ciepała.
Co to oznacza?
Nic innego jak niskie straty cieplne w zimie oraz dość niskie temperatury w budynku podczas wysokich temperatur na zewnątrz.
Dom pasywny i dom energooszczędny bardzo często są błędnie utożsamiane ze sobą. Dom pasywny jest domem skrajnie energooszczędnym, wiec stwierdzenie, że dom pasywny jest energooszczędny, zgadza się z prawdą. Natomiast nie można powiedzieć, że dom energooszczędny jest pasywnym.
Bardzo często można spotkać się z pytaniem dotyczącym możliwości budowy drewnianego domu energooszczędnego.
Jak najbardziej budowa takiego domu jest możliwa!
Wyposażenie budynku w pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, czy instalacja solarów z pewnością zbliżą do oszczędności.
W budynku energooszczędnym nie bez znaczenia zostaje również kształt budynku. Im mniejszy budynek, o prostej bryle, najlepiej na planie prostokąta, tym mniej ciepła potrzeba do nagrzania budynku oraz mniejsze straty.
Mały, drewniany domek nie tylko wygląda reprezentatywnie, ale również może przyczyniać się do zmniejszenia kosztów utrzymania.