Jak olejowanie wpływa na wygląd drewna?

Drewniane tarasy, altany, pergole a nawet zwyczajne drewniane meble ogrodowe, wymagają odrobiny troski. Zabezpieczenie drewnianych elementów, narażonych na wpływ warunków atmosferycznych ma ogromne znaczenie dla ich żywotności.

W jaki sposób można zabezpieczyć drewniane powierzchnie?

Drewno można zabezpieczyć poprzez olejowanie, stosowanie lakierów lub lakierobejcy.

Lakier i lakierobejca tworzą pewne powłoki na powierzchni drewna, w przypadku oleju nie tworzy się taka powłoka a mimo to, olej jest bardzo skuteczny w ochronie drewna. Dlaczego?

Po olejowaniu nie pozostaje powłoka ochronna, ze względu na to, że olej wnika w głąb elementów drewnianych. Dzięki temu struktura drewna zostaje wzmocniona a jej piękno wydobyte. Olej pozwala na to, żeby drewno oddychało, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed wchłanianiem się wody.

Olej ma również takie właściwości, które pomagają w zniwelowaniu uszkodzeń elementów. Oczywiście mowa tutaj o drobnych zarysowaniach. Miejsca zarysowań, zaimpregnowane olejem, pęcznieją, tym samym drobne zarysowania znikają.

Olej chroni drewno przed pęknięciami oraz brudzeniem się.

W teorii olejowanie jest czynnością bardzo łatwą, którą mógłby wykonać praktycznie każdy, w praktyce okazuje się, że tak proste czynności mogą być wykonane niepoprawnie.

Jakie błędy najczęściej są popełniane podczas olejowania?

Pierwszym krokiem jest wybór oleju i w tym miejscu pojawiają się największe błędy. Inny olej jest skuteczny w przypadku mebli, inny na tarasie, a jeszcze inny przy olejowaniu altany. Warto czytać ulotki producentów i dostosować olej do naszych potrzeb.

Pozostając przy ulotkach producentów, kolejnym błędem jest niezaznajomienie się z treścią mówiącą o sposobie zastosowania oleju. Problem pojawia się podczas samego olejowania. Zbyt gruba lub za cienka warstwa oleju nie przyniesie zamierzonych rezultatów, a wręcz przeciwnie.

Ostatnim już błędem jest nieprawidłowe przygotowanie powierzchni do olejowania. Niedbałe przygotowanie drewna, sprawia że efekt końcowy nie będzie zadowalający (odcienie mogą znacznie się różnić a ochrona nie będzie tak dokładna).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *