Jak zbudować wiatę na drewno opałowe?

Wiata na drewno jest elementem w ogrodzie, który jest niemal niezbędny do odpowiedniego sezonowania drewna. Jest wielu majsterkowiczów, którzy z chęcią podejmą się samodzielnej budowy.

Jak zabrać się za zbudowanie wiaty na drewno?

Pierwszym krokiem jest miejsce. Wiata może stanąć niemal wszędzie. Niepodważalnie najlepszym rozwiązaniem jest wolnostojąca wiata, ze względu na dużo lepszą cyrkulację powietrza, jednak nie każdy ma na tyle dużo wolnej przestrzeni, dlatego wiaty umieszcza się przy murach, czy przy płotach.

Wybraliśmy miejsce? Czas na budowę.

 Nie mniej ważne od miejsca są fundamenty. Nie ulega wątpliwością, że wiata musi stać na solidnych fundamentach. W wiążącym betonie należy umieścić wsporniki do drewnianych słupów wiaty.

Po wykonaniu fundamentów ze wspornikami, bez problemu można rozpocząć pracę nad całą konstrukcją. Montaż słupów, legarów uzależnione są od wielkości wiaty i podobnych czynników, jednak jedno o czym nie należy zapomnieć to długość słupów. Przednie muszą być dłuższe od tylnych. W ten sposób otrzymujemy spad, dzięki któremu woda będzie swobodnie spływać z dachu.

Etap kolejny to już część wykończeniowa. Do wykonania pozostała podłoga, dach i ściany.

Ze względu na konieczność dostępu dużej ilości powietrza, deski na ścianach bocznych powinny być umieszczone z kilkocentymetrowym odstępem.

Tak skonstruowana wiata jest gwarancją, że wiata uchroni drewno przed deszczem oraz pleśnią.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.