Domy z bali, budynki o drewnianej konstrukcji czy też z wykorzystaniem poddasza spotyka się drewniane stropy. Poznaj ich wady i zalety zanim się zdecydujesz.
Wyróżniamy dwa rodzaje drewnianego stropu. Belkowy i żebrowy. Ten drugi występuje najczęściej w stylach skandynawskich i budowlach niemieckich, gdzie buduje się domy z konstrukcji drewnianych.
Drewno to zdecydowanie lekki surowiec w porównaniu do stropu z żelbetonu. Posiada mniejszą wagę, do tego stopnia, że można ułożyć go z kilkoma osobami. Niższa jest również jego cena. Warto zdecydować się na drewniany strop, gdy podłoże nie jest wystarczająco dobrze utwardzone. W takim stropie łatwiej o przeróbki. Bez problemu wytniemy dziurę czy poprowadzimy nową instalację. Wielu osobą podobają się odkryte belki, stąd też są bardzo dekoracyjne. Można je też zakryć.
Jedna jego główną wadą jest poziom akustyczności. Między belkami układa się wełnę mineralna. Należy je również dodatkowo dociążyć, aby nie słyszeć dźwięków z góry, drgań podczas chodzenia. Nie zapominajmy o wyciszeniu. Drewniany strop niestety nie izoluje dźwięku. Trzeba go też dobrze zaizolować przed gniciem, grzybami oraz ogniem. To wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Ważną kwestią jest też rodzaj drewna. Dobry gatunek trzeba zamówić dużo wcześniej u sprawdzonego dostawcy czy producenta, który z pewnością nam doradzi.