JAK ROZJAŚNIĆ DREWNIANĄ PODŁOGĘ?

JAK ROZJAŚNIĆ DREWNIANĄ PODŁOGĘ

 

 

Wielu z Nas posiadających ciemne drewniane podłogi, marzą być ją zmienić. Szkoda jest jednak nam ją wymieniać, ponieważ nie należy ona do najtańszych. Szczególnie gdy dopiero co została położona.

Można ją jednak rozjaśnić. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, przeznaczonych do tzw. wybielania drewna.

 

 

Jednym z nich jest lakier. Delikatnie zmniejszy on widoczność słojów. Ale będzie również doskonałym impregnatem. Plusem jest jego szybkie wysychanie. Preparat z dodatkiem białego pigmentu, zmniejszy nasycenie pierwotnej barwy. Aby naturalnie wyglądało, wybiera się satynowe bądź delikatnie matowe wykończenie.

Często używa się bejcy. Z racji jej długiego czasu schnięcia, można wprowadzać liczne poprawki. Szczególnie gdy zależy nam na równomiernym efekcie. Są też szybkoschnące, ale trzeba mieć jest wprawę, aby ich używać. Nie należy stosować bejc przeznaczonych do innego zastosowania drewna. Nie są tak trwałe. Po bejcowaniu należy zabezpieczyć podłogę, gdyż zmieniony został ich kolor. Nawierzchnia musi być zaimpregnowana.

Doskonałym środkiem do rozjaśnienia podłogi jest olej. Posiada on doskonałe właściwości impregnujące. Szybko się jednak ściera, dlatego ponowne olejowanie powinno z powrotem przywrócić jej stan.

Aby uzyskać duży efekt wybielenia, wybierz się wosk. Zmieni kolor, ale faktura słojów nadal będzie wyczuwalna i w lekkim stopniu widoczna. Bardzo łatwo się go nakłada. Jest to też doskonały impregnat. Stosuję się go głownie do liściastych odmian drewna. W pierwszej kolejności należy podłogę wyszczotkować. Po woskowaniu wypoleruj podłogę.

Na rynku dostępne są też inne preparaty jak np. farby, jednak zakryją one zupełnie kolor, fakturę i strukturę naszej podłogi. Decydując się na wybielanie drewnianej podłogi, nie chcemy zupełnie stracić jej pierwotnego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *