Jedną z chorób, które dotyka drewno jest sinizna. Są to bakterie, które powodują zmiany w kolorze niebieskim bądź zielono czarnym. Jak sobie z nią radzić?
Wszystko zależy od rodzaju sinizny. Powierzchniową bez problemu usuniemy poprzez szlifowanie, natomiast ukryta wymaga stosowania środków chemicznych. Drewno zainfekowane od wewnątrz traci swoją wartość dużo bardziej niż gdy widoczność choroby jest na zewnątrz.
Ważne jest też przeznaczenia drewna. Będąc materiałem użytym do budowy konstrukcji jak również na zewnątrz chociażby na płot, piaskownicę czy też altanę, nie musimy się martwić. Sinizna nie wpłynie znacząco na ten surowiec a podczas szlifowania zostanie usunięta.
Natomiast drewno użyte jako surowiec do produkcji mebli bądź rożnego rodzaju galanterii, znacząco obniży swoją wartość z racji sinizny. Najlepiej zastosować specjalne preparaty chemiczne, które po wtarciu w drewno likwidują problem.
Bardzo często zdrowe drewno jest zainfekowane podczas transportu jak również magazynowania. Ujawnia się głownie w okresie wiosenno letnim. Należy zwrócić wtedy szczególną uwagę.