Co to jest kantówka strugana – rodzaje

Do elementów budowlanych, wykorzystanych do konstrukcji zaliczamy między innymi kantówkę. Co to jest?

Określenie to używane jest przez fachowców w branży budowlanej. Jest to tarcica o przekroju kwadratowym bądź prostokątnym.  Nazywana jest również krawędziakiem bądź legarem.

Na rynku możemy spotkać kantówki:

  • Strugana
  • Niestrugana

Oraz z względu na sposób powstania: klejona i lita. Wbrew pozorom ta pierwsza posiada lepsze właściwości. Kilka mniejszych elementów jest ze sobą zespajanych za pomocą specjalnego kleju, przez co są bardziej wytrzymałe.

Kantówka strugana to nic innego jak heblowane drewno. Najczęściej pozyskiwana jest z iglastego drewna. Z racji swoich właściwości jak odporność na przeciążenia i twardość są doskonałym i bezpiecznym materiałem. Bez problemu poddamy taki materiał obróbce. Kantówkę możemy dowolnie przyciąć, pomalować bądź zaimpregnować przed wilgocią.

W zależności od potrzeby możemy wybrać legary, których przekrój ma standardowe wymiarach od 2x2cm do 9x9cm. Inne wymiary należy uzgodnić z producentem.

3 komentarze

  1. Byłem bardziej niż zadowolony że znalazłem to miejsce w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chciałbym wyrazić uznanie za Twój trud. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał aby poczytać nowe artykuły.

  2. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Gratki. Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał aby przejrzeć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *